В художньому залі обласного музею Богдана Лепкого в Бережанах 20 квітня відбулася презентація книги Миколи Лазаровича «Леґіон Українських Січових Стрільців: формування, ідея, боротьба» (До 100-річчя битви на Лисоні).

Автор книги, що вийшла у Тернопільському видавництві «Джура» 2016 року – доктор політичних та кандидат історичних наук, професор Тернопільського національного економічного університету, заслужений працівник освіти України Микола Лазарович, вояк-доброволець АТО (2014 – 2016 р). Над книгою працював і в перервах між боями.

Місто Бережани Тернопільської області, за легендою, було зведено на золоті.

Тисячі років тому мешканці цього невеликого поселення на березі річки Золота Липа добували золото. Це була не дуже важка робота.

 Ріка була просто переповнена золотими злитками. Вони були усюди: на дні, в глибоких ущелинах, їх несло течією. Жителі містечка навіть вирили канал, щоб забезпечити собі доступ до золота, який з часом перетворився на рукав ріки.

Наприкінці XIX століття у Галичині спостерігалося посилення опору українців проти пануючої Австро-угорської імперії. У цей період, для придушення повстань і національного руху влади будували нові в'язниці, у тому числі  в Бережанах, Чорткові, Кременці.

Проект "Локальна історія", який реалізовує Українська Галицька Асамблея (УГА), стартував у 2013 році. За задумом його організаторів, мандруючи галицькими селами та хуторами, невелика група істориків записує свідчення найстарших мешканців, шукаючи і потім відновлюючи історичні документи і світлини. Весь цей обсяг інформації поступово розміщується на Інтернет-порталі localhistory.org.ua.

Гора Лисоня – найвища височина в системі горбовидного пасма правого берега річки Ценівки (притоки Золотої Липи). Вона здіймається на висоту 399 метрів і домінує над навколишнім прибережним ареалом. Ця гора – величний природний заказник. Вона ж доносить до нас і сліди первісного людського життя. Але найбільша цінність Лисоні – меморіальна, вона проявляється у відтворенні історичної пам’яті іншого роду.

Беззаперечним природним шедевром Бережанського краю було і є урочище “Монастирок”, розташоване в західній околиці міста. Назва місцевості походить від невеличкого монастиря, духовною основою якого слугувала дерев’яна церква. Перекази відносять його зародження ще до ХVI ст., в ревізії від 1728 р. чітко вказано, що в ньому проживало 4 ченці. Користувався монастир постійним пастирським благословенням тогочасного львівського греко-католицького митрополита Варлаама Шептицького.

“У віддалі двох км на південний захід від Бережан, серед гарної і дуже мальовничої околиці — між лісами і горбами, над мрійливим райським потоком - розляглось село Рай.З Раю до Бережан вела дорога прекрасною липовою алеєю, де росли грубезні приблизно двохсотрічні дерева-велетні – пахучі липи. Гілля тих старих розлогих лип, що росли по обох боках дороги, лучилися з собою високо над дорогою, створюючи зелене склепіння тунелю, що і в дощ і в літню спеку - давало прохожим захист і приємний холодок.

Замковий комплекс являє собою цілісну архітектурно-мистецьку пам’ятку – своєрідну історико-урбаністичну візитку нашого міста. Навіть у нинішньому занедбаному вигляді він радує око зацікавлених своєю естетичною цінністю, візуально спостережною обороноздатністю. Ця пам’ятка цікава через будь-який кут погляду на неї.Замок у своєму первинному варіанті споруджувався 20 років (з 1534 по 1554 рр.).

Дочірні категорії

Сторінка 1 із 2

Останні коментарі

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

ATO

Система Orphus

лисоня 3

Нас відвідують

Лічильник відвідувачів

Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всього
525
4
529
2944541
17522
7
2945070
© 2016 Всі права захищено! Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать редакції сайту «Бережани і Бережанщина» та охороняються законом України «Про авторське право і суміжні права». При використанні матеріалів посилання на сайт «Бережани і Бережанщина» обов'язкове!!!